Jak to jest z tym nauczaniem

Chociaż w dobie pandemii nauczanie naszych dzieci przeniosło się ze szkoły do naszych domów. Nauczanie zdalne stało się w końcu najbezpieczniejsza formą zdobywania wiedzy. A to przecież miało priorytet. Jednak od kilku miesięcy utrzymuje się stabilna sytuacja i nasze dzieci mogły spokojnie wrócić do szkoły. Warto jednak pamiętać, ze tempo nauczania wcale nie spadło i wszystkie egzaminy zostały przeprowadzone w wyznaczonym terminie a także całkiem nieźle zdane. To w dużej mierze zasługa zarówno nauczycieli postawionych w nowej sytuacji, jak i rodziców czy uczniów. Każda z tych grup musiała się przystosować do nowych warunków pracy, tak żeby rozwój dzieci nie został spowolniony. Na szczęście ten rok szkolny zapowiada się znacznie spokojniej.

Szkoła i nauka wracają do normy

Chociaż nauczanie zdalne miało zarówno swoje plusy, jak i minusy, to wszystkie znaki wskazują, ze dobre rozpoczęty rok szkolny może tym razem zaowocować całoroczną nauką w szkole. Dzięki temu możemy mieć nadzieję, że przez cały rok nasze dzieci będą miały kontakt zarówno ze swoimi wychowawcami, jak i rówieśnikami. A to przecież bardzo ważne da młodych ludzi. W ten sposób nie tylko łatwiej zdobywać im wiedzę ale również kształtować umiejętność społeczne.
Również spędzanie dnia w szkole pozwala uregulować tryb nauki – w ten sposób zarówno dzieci, jak i młodzież może uregulować czas nauki poszczególnych przedmiotów a także wymieniać się doświadczeniami i wiadomościami z innymi osobami w klasie. To również doskonały moment na zapisanie się na zajęcia dodatkowe, dzięki którym dzieci rozwijają swoje indywidualne zdolności.

Takie działanie to również doskonały sposób na rozdzielenie przestrzeni szkoły i domu. Dzięki temu łatwiej każdemu z dzieci zając się odrabianiem lekcji – w końcu dzięki zmianie szkolnej klasy na własny pokój możemy uporządkować zdobyte wiadomości. W końcu w trakcie nauki nawet w domu warto od czasu do czasu przeczytać rozdział z podręcznika nie w zaciszu własnego pokoju , ale właśnie w salonie czy kuchennym stole. Dzięki temu możemy łatwiej i szybciej zapamiętywać przerabiany materiał.
Jeśli to jeszcze mało, to pamiętajmy, ze na efekty nauki naszych dzieci znaczącą wpływ ma również interakcja z innymi, najlepiej z rówieśnikami. Wspólne wymiany doświadczeń czy wzajemne tłumaczenie materiału znacząco przyspiesza rozwój nie tylko pod względem zdobywanej wiedzy, ale również umiejętności komunikacyjnych i społecznych. Dlatego też tak ważne jest umożliwianie dzieciom rozwoju w ich naturalnym środowisku i mini społeczeństwie, które stanowi przestrzeń klasy.
Jak widać powrót dzieci do szkoły i koniec nauki zdalnej może wyjść naszym pociechom wyłącznie na zdrowie. W końcu zmiana przestrzeni domu na przestrzeń szkoły i innych miejsc związanych z nauką a także kontakt z rówieśnikami, to doskonały sposób na odpoczynek od ciągłego siedzenia w domu. A to przecież najważniejsze dla rozwoju zarówno tych najmłodszych dzieci, jak i trochę starszych milusińskich.